Terapia rodzinna

Terapia rodzinna oparta jest na systemowym rozumieniu relacji rodzinnych. Oznacza to, że na rodzinę patrzymy jako na system, czyli spójną całość, w której jeden element oddziałuje na pozostałe elementy. Rozumiemy to tak, że trudności jednej osoby wpływają na funkcjonowanie całej rodziny. Podobnie trudności na poziomie diady – np. rodzicielskiej oddziałują na równowagę całego systemu rodzinnego. W funkcjonowaniu rodziny widzimy zasadę sprzężenia zwrotnego, która polega na tym, że zmiana w jednej części , np. u jednego z członków rodziny, wpływa na zmianę w systemie rodzinnym. Systemowe myślenie o rodzinie rozumie też trudności psychiczne jednego z członków rodziny jako odzwierciedlenie problemów, jakie dotyczą całego systemu rodzinnego. Celem terapii rodzinnej jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu systemu.
Na terapię rodzinną zapraszamy wszystkich członków rodziny, najczęściej dotyczy to osób wspólnie zamieszkujących. Oczywiście możliwe jest, by w psychoterapii rodzin wzięły udział osoby, które prowadzą osobne gospodarstwa domowe i definiują się jako przynależące do systemu rodzinnego, w którym rozgrywa się aktualny konflikt lub innego rodzaju trudność, która sprowadza dane osoby na terapię.
Sesje psychoterapii rodzinnej mają na celu odnalezienie korzeni problemu, który sprowadza rodzinę po wsparcie, zrozumienie źródeł konfliktu, pracę nad poprawą komunikacji, wzmocnienie relacji rodzinnych. Pozwalają przyjrzeć się rolom, jakie pełnią dane osoby w rodzinie, zrozumieć dynamikę relacji rodzinnych i to, jaką funkcję pełni w tym systemie problem, z jakim osoby zgłaszają się po pomoc.
Psychoterapia rodzinna odbywa się cyklicznie, raz na 2 – 4 tygodnie, psychoterapeuta ją prowadzący pozostaje neutralny, jego rolą jest stworzenie przestrzeni na przedstawienie swojego punktu widzenia wszystkim członkom rodziny. Wspiera i modeluje efektywną komunikację, zwraca uwagę na potrzeby i wartości poszczególnych członków rodziny i pomaga zrozumieć, co dzieje się w relacjach. Poszukuje źródeł konfliktu, kryzysu, destabilizacji i pracuje wspólnie z członkami rodziny nad zrozumieniem sytuacji i szukaniem rozwiązań, przywracających równowagę i stabilizujących sytuację.

Terapia rodzinnae

Psychoterapia rodzinna polega na cyklicznych spotkaniach z członkami rodziny, których dotyczy dana trudność. Jej celem jest dotarcie do źródła problemów, które zaburzają funkcjonowanie systemu rodzinnego i zmiana relacji na lepsze, bardziej satysfakcjonujące, przywrócenie równowagi, polepszenie komunikacji między osobami w rodzinie. Proponowana jest rodzinie, aby przezwyciężyć narastające konflikty, problemy wychowawcze z dziećmi i nastolatkami, zaburzone więzi między rodzicami lub innymi członkami rodziny, pomóc w innych kryzysowych sytuacjach.