Pomocą terapeutyczną zajmuję się od 2000 r.
Od 2010 r. prowadzę prywatną praktykę psychoterapeutyczną, równolegle współpracując z Poradnią Psychoterapeutyczną „Help – Medical" od momentu jej powstania.
Zdobywałam doświadczenie pracując w poradniach i ośrodkach pomocy psychologicznej. W Ośrodku Rehabilitacji dla Młodzieży Uzależnionej byłam wychowawcą – terapeutką, zajmując się terapią indywidualną, grupową, treningami psychologicznymi i pracą w obszarze profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
Współpracując z Mokotowskim Ośrodkiem Przeciwdziałania Uzależnieniom koordynowałam programy profilaktyczne i socjoterapeutyczne adresowane do młodzieży i pedagogów. Wiele lat współpracowałam z Poradnią Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, pełniąc rolę terapeutki w zakresie uzależnienia od alkoholu, narkotyków, uzależnień krzyżowych, współuzależnień, DDA, przemocy rodzinnej. Zajmuję się również warsztatami rozwoju osobistego, terapią grupową i psychoedukacją.
Mam doświadczenie pracy psychologicznej w obszarze edukacji, współpracowałam z placówkami sieci przedszkoli i szkoły podstawowej o charakterze międzynarodowym, dwujęzycznym. Przez kilka lat regularnie publikowałam artykuły z zakresu psychologii w szkole w czasopismach adresowanych do pracowników oświaty.
W pracy terapeutycznej łączę podejście nurtu psychoterapii systemowej z podejściem integratywnym.
Psychoterapia systemowa rozumie człowieka jako przynależnego do kilku systemów: społecznych, rodzinnych, kulturowych, rówieśniczych etc., widząc jego funkcjonowanie na płaszczyźnie szerokiego kontekstu, łączącego wpływy z systemów z zewnątrz z doświadczeniami osobistymi, jednostkowymi. Trudności, z jakimi zgłasza się klient rozpatruje się uwzględniając wpływy sytuacji rodzinnej, przekazy międzypokoleniowe, strukturę rodzinną, wzorce komunikacji. O rodzinie myśli się właśnie jako o systemie, pamiętając, że zmiana jednego elementu systemu oddziałuje na zmianę pozostałych jego części. Mimo że nurt systemowy kojarzy się najczęściej z terapią rodzinną, nie jest on zarezerwowany jedynie dla form pracy terapeutycznej z rodziną. Z równym powodzeniem metody te są stosowane w terapii partnerskiej oraz indywidualnej.
Podejście integratywne, zwane także eklektycznym polega na łączeniu ze sobą technik i procedur zaczerpniętych z rożnych nurtów psychoterapeutycznych. Rozpatruje różne czynniki: psychologiczne, społeczne, biologiczne, jako mające wpływ na trudności przeżywane przez człowieka i w taki rozumianym ujęciu poszukuje się rozwiązań jego problemów i sposobów na uruchomienie jego zasobów do przezwyciężania trudności.
Fakt uczestniczenia w psychoterapii, treści prowadzonych z klientami rozmów objęte są tajemnicą zawodową. Psychoterapeuta nie udziela nikomu informacji na temat procesu terapeutycznego swojego klienta, nie odpowiada na pytania nawet najbliższej rodziny na ten temat. W przypadku terapii rodzinnej lub terapii z osobą niepełnoletnią ustalane są szczegółowe zasady dotyczące poufności i możliwości udzielania informacji bliskim – za zgodą klienta. Zwolnienie psychologa z tajemnicy może nastąpić, jeśli zachowanie klienta zagraża życiu lub zdrowiu jego samego lub osób trzecich, oraz w innych sytuacjach uregulowanych prawnie.
Dbając o jakość swojej pracy psychoterapeuta poddaje się superwizji. Odbywa się to w formie regularnych konsultacji z certyfikowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne psychoterapeutą z dużym doświadczeniem, posiadającym uprawnienia superwizora. Podobnie jak psychoterapeuta, superwizor zobowiązany jest do zachowywania poufności, ponadto omawiane sytuacje przedstawiane są tak, aby chronić anonimowość klientów.
Psychoterapia dosłownie oznacza „leczenie duszy", termin ten pochodzi z greki. Cechą charakterystyczną wszelkich szkół i nurtów psychoterapii jest kontakt między ludźmi i relacja między nimi zawarta. Celem psychoterapii jest pomoc i ulga w trudnościach, jakich doświadcza korzystająca z niej osoba. Polega na udzielaniu wsparcia, odnajdywaniu zasobów człowieka, umożliwianiu mu osiągnięcia głębokiego wglądu, zaplanowania i dokonania pożądanych zmian. Psychoterapia jest procesem pomocy, zaplanowanej, ustrukturalizowanej; stworzeniem bezpiecznej przestrzeni relacji między klientem a psychoterapeutą, w której klient może szukać zrozumienia swoich zachowań i doświadczeń własnego życia i pracować nad przezwyciężaniem trudności. Rolą terapeuta jest mądre i empatyczne wspieranie tego procesu, poszerzanie zrozumienia i interpretowanie tego, co działo i dzieje się z klientem. Terapeuta korzysta z wiedzy i doświadczenia, ukierunkowując wspólną pracę, pomagając dążyć do wyznaczonego przez klienta celu i towarzysząc mu w tej drodze.
Osoby chcące skorzystać z pomocy psychologicznej zapraszam na spotkania w dogodnej lokalizacji w Warszawie. Przyjmuję w gabinecie na bliskim Mokotowie, a także współpracuję z poradnią psychologiczno – psychoterapeutyczną znajdującą się w centrum Warszawy.
Dla osób spoza Warszawy lub nie dysponujących zasobami czasu czy możliwości na dojeżdżanie do gabinetu oferuję sesje psychoterapeutyczne prowadzone w formie online. Ta forma spotkań umożliwia nam także nieprzerywanie ciągłości sesji psychoterapeutycznych w sytuacji drobnych niedyspozycji czy wyjazdów służbowych klienta.
Jeśli jesteś zainteresowana/y uzyskaniem pomocy w Pracowni Psychologicznej „Jasna", zadzwoń pod numer 669 240 950, umówimy się na konsultację. Spotkania odbywają się w centrum Warszawy, w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Jeśli mieszkasz w innym kraju lub mieście , umówimy się na konsultację online.
Zadzwoń pod numer 669 240 950, umówimy się na konsultację.
Spotkania odbywają się w centrum Warszawy, w dogodnym komunikacyjnie miejscu.
Tel. 669 240 950
Mail: ewaalicjawojciechowska@gmail.com
Adres gabinetu: ul. Puławska 52 lok. 27, 02-559 Warszawa
Sesje online – Skype, adres: live: joensu_1
Nr konta : Pracownia Psychologiczna Ewa Wojciechowska
93 1140 2004 0000 3302 8136 8770