Jak przebiega terapia indywidualna?

Zaczyna się od jednej lub kilku konsultacji psychologicznych, pozwalającej klientowi i psychoterapeucie zapoznać się i porozmawiać o problemach, z jakimi zgłasza się dana osoba. Klient i psychoterapeuta podejmują decyzję, jak będzie wyglądała forma kolejnych spotkań terapeutycznych. Terapia to regularne spotkania z terapeutą, najczęściej raz w tygodniu. Terapia może mieć formę krótkoterminowej lub długoterminowej. Terapia krótkoterminowa to z reguły kilkanaście spotkań z jasno określonym celem pracy. Terapia długoterminowa najczęściej trwa od roku do 2-3 lat i polega na pogłębionej pracy psychoterapeutycznej.

Jak przebiega terapia partnerska?

Każdy związek partnerski zmienia się na przestrzeni czasu, rozwija, umacnia, ale także przechodzi przez konflikty i sytuacje kryzysowe. Kiedy sytuacja pomiędzy partnerami staje się na przestrzeni dłuższego czasu napięta, kiedy nie daje się osiągnąć porozumienia, wypracować metod poradzenia sobie z kryzysem, związek zamiast być płaszczyzną oparcia i bezpieczeństwa staje się nierzadko obciążeniem i źródłem stresu. Wtedy warto sięgnąć po pomoc terapeutyczną, która da szansę parze na wypracowanie metod efektywnej komunikacji i poradzenie sobie z nieporozumieniami. Terapia partnerska pozwala także zrozumieć, jakie obciążenia z przeszłości obojga partnerów utrudniają im budowanie szczęśliwej relacji, co przeszkadza ich bliskości, jakie podświadome oczekiwania i role na siebie rzutują.
Terapia partnerska najczęściej odbywa się w rytmie spotkań dwutygodniowych, trwających 90 min. Długość procesu terapii jest sprawą indywidualną, uwarunkowaną potrzebami danej pary.

Jak przebiega terapia rodzinna?

Terapia rodzinna proponowana jest wtedy, kiedy osoby zgłaszające się po pomoc psychologiczną odczuwają i uznają, że problem, którego doświadcza członek rodziny wpływa na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego i chcą podjąć wspólną pracę terapeutyczną. Dotyczyć może zaburzonych więzi i relacji rodzinnych, narastających konfliktów, poczucia alienacji któregoś z członków rodziny. Często proponowana jest w sytuacji trudności, z jakimi zmaga się rodzina, gdy nastoletnie dziecko przechodzi przez kryzys rozwojowy, co powoduje destabilizację w systemie rodzinnym. Służy pogłębieniu wzajemnego zrozumienia, dostrzeżenie swoich emocji i intencji, polepszeniu komunikacji, odzyskaniu poczucia jedności, porozumienia, stabilizacji.

Terapia rodzinna to cykl spotkań, trwających najczęściej 90 minut, ich częstotliwość ustala się w zależności od potrzeb rodziny zgłaszającej się po pomoc. Zapraszani są na nią członkowie rodziny zaangażowani w sytuację, która sprowadza osoby po pomoc do gabinetu, optymalnie – wszyscy członkowie systemu rodzinnego.

Terapia online

Psychoterapia online stała się obecnie dogodnym sposobem korzystania z procesu terapeutycznego, na równi ze spotkaniami stacjonarnymi w gabinecie psychologicznym.

Jeśli mieszkasz w innej miejscowości lub kraju, często podróżujesz, lub zobowiązania rodzinne czy zawodowe nie pozwalają na stałe i regularne dojeżdżanie do gabinetu na sesje, skorzystamy z formuły spotkań online. Możliwa jest także terapia partnerska lub rodzinna online.

W zakładce „Kontakt" znajdziesz informacje, na jakiej platformie i pod jakim adresem będziemy spotykać się zdalnie.